مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی علل سکسکه و روش های درمان آن

0

یکی از اختلالاتی که در بدن ما رخ می دهد و اکثرا برای همه خنده دار هم است ، سکسکه می باشد . این اختلال به دلیل انقباظ دیافراگم به وجود می آید . همه ما احتمالا خاطره های جالبی در مورد سکسکه داریم . این اختلال در 99 درصد موارد اصلا خطرناک نیست و معمولا بعد از مدت کوتاهی به صورت خود به خود از بین می رود . تنها در 1 درصد موارد سکسکه ها به درازا می کشند و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند . اگر سکسکه شما بیش تر از یک روز به طول انجامید بهتر است به دکتر مراجعه کنید . معمولا از هر هزار نفر ، یک نفر به دکتر و معاینه نیاز پیدا می کند . در این مقاله از مجله آسان دنت به بررسی علل سکسکه و روش های درمان آن اشاره می کنیم .

علل سکسکه

سکسکه

تغییرات دما

یکی از رایج ترین علل سکسکه ، تغییرات دمای بدن می باشد . این تغییرات می توانند با راه رفتن در هوای خیلی سرد یا گرم و حتی استفاده از نوشیدنی های خیلی سرد یا گرم رخ بدهند . البته هنوز ارتباط این تغییرات با دیافراگم کشف نشده است .

استرس

یکی دیگر از علت های سکسکه ، هیجان و استرس شدید می باشد . این عوامل باعث بروز سکسکه های کوتاه مدت می شوند . این تغییرات باعث می شوند تا الگو های تنفسی تغییر کند و به این علت دیافراگم دچار تحریک شود و سکسکه رخ دهد .

جراحی ها

یکی از عواملی که کمتر شایع است ، عمل های جراحی می باشند . بعد از اینکه شکم مورد جراحی قرار گرفت عملکرد معده تغییر می کند یا در فراید بیهوشی و لوله گذاری ، تحریک گلو باعث بروز سکسکه می شود .

سو هاضمه

خیلی وقت ها نیز اختلال در عملکرد معده باعث بروز سکسکه می شود . خوردن غذا های سنگین و نوشیدنی های غلیظ باعث بروز تحریک معده و در نتیجه سکسکه می شوند . نوشیدنی های الکلی و گازدار نیز با بادکردن معده دیافراگم را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث بروز سکسکه می شوند .

روش های درمان سکسکه

علل سکسکه

خوراکی های شیرین

یکی از رایج ترین روش های درمان ، استفاده از مواد شیرین است . این کار باعث می شود تا مری به صورت خیلی آرامی تحریک شود و اعصاب فرنیک مجددا بتوانند خود را تنظیم کنند . معمولا استفاده از عسل یکی از سریع ترین راه ها می باشد .

کره بادام زمینی

یکی از روش هایی که در کشور های جهان اولی جزو درمان های سنتی محسوب می شود ، استفاده از کرده بادام زمینی می باشد . با خوردن یک قاشق کره بادام زمینی و با لمس کردن زبانتان الگوی بلعیدن و تنفستان برای مدت کوتاهی تغییر می کند و همین امر باعث قطع شدن سکسکه می شود .

نفس کشیدن در پاکت

علمی ترین روش برای از بین بردن سکسکه نفس کشیدن در پاکت است . این کار باعث می شود تا دی اکسید کربن خون شما بالا برود و عضله دیافراگم تلاش خود را برای بالابردن اکسیژن خون بیشتر می کند . همین تلاش باعث می شود تا دیافراگم از انقباض در بیاید و سکسکه متوقف شود .

منبع : www.asandent.com

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.