مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

دندان درآوردن نوزاد و نکات مرتبط با آن

0

گرچه طرح دندان درآوردن نوزاد ممکن است با نوزاد دیگری متفاوت باشد، با این حال آمارها، نشان دهنده ترتیب خاصی است. معمولاً اولین دندانهایی که میرویند دندان پیشین میانی فک پایینی و به دنبال آن دندان های پیشین میانی فک بالایی هستند. پس از رویشی دندان های پیشین میانی، دندان در آوردن فرزندتان تا دو سال ادامه خواهد یافت. در حدود ۹ ماهگی، دندان پیشین طرفی می رویند. بین ۱۲ تا ۱۴ ماهگی، مولرهای اول (دندان های آسیای اول شیری) میرویند و فاصله ایجاد شده توسط رویش کانین ها (دندان نیش) در حدود ۱۸ ماهگی پر خواهد شد. در ۲ سالگی، مولرهاى دوم (دندانهای آسیای دوم شیری) می رویند. سپس تا ۵ تا ۶ سالگی که دندان هایی بسیار مهم یعنی مولرهای 6 سالگی میرویند.فاصله ای به نسبت طولانی در رویش دندان ها رخ می دهد.

دندان درآوردن نوزاد

علایم دندان درآوردن نوزاد 

اگر فرزندتان از این علایم نشان می دهد، به داخل دهانش نگاه کنید. اولین دندان هایی که میرویند، در جلو و در وسط خواهند بود. اگر لثه های این قسمت تحریک شده، قرمز و متورم به نظر میرسد و می توانید نوک یک دندان را لمس کنید یا ببینید، فرزند شما دارد دندان در می آورد. اگر نشانه های دیگری (تب، تنوع، احتقان) ظاهر شده، تصور نکنید که به علت دندان در آوردن است. دندان در آوردن سبب بیماری واقعی نمی شود. .

تغذیه نوزاد با شیشه شیر چه زیانهایی دارد؟

دندان درآوردن نوزاد

بطور خلاصه بعضی از این زیانها عبارتند از: اولا رابطه عاطفی که هنگام تغذیه طفل با پستان بین مادر و طفل به وجود می آید، در تغذیه با شیشه شیر وجود ندارد. این رابطه عاطفی که در نتیجه نگاه های مستقیم مادر به چشمان طفل، تماس و گرمی بدن و لبخند وی به وجود می آید، آثار مهمی بر سلامت روحی و رشد عواطف کودک دارد.دوم نامناسب بودن اغلب سر شیشه ها میتواند سبب بروز تغییراتی در قوسی های دندانی و عمل بلع کودک شود. اگر به کودکی که از سینه مادر شیر میخورد نگاه کرده باشید، حتماً دیده اید چگونه فک وی مداوم به طرف بالا، پایین، عقب و جلو حرکت میکند. خوب است بدانیم به هنگام تغذیه کودک با بطری، به خصوص در مواردی که مادر برای سهولت خروج شیر اقدام به گشاد کردن سوراخ سر شیشه می کند، این حرکات انجام نشده یا بسیار کمتر می شوند. شاید این امر در نظر اول اهمیت چندانی نداشته باشد؛ اما، به سبب مشکلات آتی آن، کارشناسان توصیه می کنند که تغذیه کودک از سینه مادر انجام شود.

آیا شکلات مسبب پوسیدگی دندان کودک است؟

بله، مانند اکثر کربوهیدراتها، شکلات می تواند در روند پوسیدگی مؤثر باشد؛ اما نمی توان از آن به عنوان یک علت عمده پوسیدگی نام برد. نکته این است که در حالی که، تحقیقات ۳۰ سال گذشته به وضوح حاکی از آنند که کلیه مواد غذایی حاوی قند یا نشاسته پخته می توانند سبب پوسیدگی دندان شوند، تعیین یک یا چند ماده غذایی به عنوان بدترین ساده انگاری است.

دو باور نادرست درباره دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن نوزاد

(کودکانی که شیر فراوان میخورند، به پوسیدگی دندان مبتلا نمی شوند) غلط است. مقدار شیر در پیشگیری از پوسیدگی دندان مهم نیست. درست است که شیر منبعی عالی برای دریافت کلسیم، مواد آهکی لازم برای رشد طبیعی استخوان ها و دندان ها است و کودکان در زمان رشد باید هر روز شیر بخورند. به همین دلیل می توان شیر را به عنوان یک خوراک مغذی در نظر گرفت؛ اما وقتی که تاجهای دندان ها بطور کامل تشکیل شدند، جذب کلسیم سودیندارد.(وقتی لثه های بچه ای خونریزی می کند، هیج کاری انجام ندهید، خود به خود خوب خواهد شد) غلط است. در اغلب موارد علت خونریزی لثه، تجمع غذا و باکتری روی دندان در مجاورت لثه است؛ بهتر است دندان را با دقت مسواک کنید. طی ۲ یا ۳ روز، لثه ها معمولاً سفت می شوند و دیگر به راحتی خونریزی نخواهند کرد. تا زمانی که شما بطور درست مسواک کنید، لثه ها سالم خواهند ماند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.