مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

دندان درد به چه دلایلی ایجاد می شود؟

0

بسیاری از بیمارانی که دچار دندان درد می شوند، به خصوص مواردی که در شب بروز می کند، آن چنان دچار ناراحتی و عصبانیت می شوند که با خود عهد میکنند، صبح روز بعد تمامی دندان هایشان را بکشند تا برای همیشه از مشکل دندان درد رهایی یابند. گروهی دیگر نیز تا رسیدن صبح با مصرف انواع و اقسام داروها یا با گذاردن الکل و غیره در پی تسکین درد بر می آیند؛ اما، طولی نمیکشد که با طلوع خورشید و تمام شدن شب، دندان درد به تدریج فروکش کرده و بیمار احساس راحتی و آرامش می کند. با از بین رفتن درد و طبیعی شدن أوضاع بسیاری از بیماران از خود می پرسند که آیا برای رهایی از دندان درد باید حتما دندان را کشید؟ یا راه دیگری نیز برای نجات چنین دندانی وجود دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت به شرط آن که پوسیدگی تمامی دندان را فاسد نکرده باشد و تاج و ریشه از سلامت نسبی برخوردار باشد؛ دندانپزشک می تواند بدون کشیدن دندان، درد را بطور موقت ساکت کند.

دندان درد

کنترل احساس دندان درد

بیشتر داروهای مورد استفاده در دندانپزشکی برای کنترل درد و ترس از درد است. پدیده درد، دارای دو جزو مشخص است: احساس درد و واکنش به درد. احساس درد یک روند فیزیوآناتومیک است که از یک تحریک آسیب رسان تشکیل شده و به وسیله گیرندههای انتهای عصب درک شده و در طول مسیر نوروآناتومیک به دستگاه عصبی مرکزی منتقل می شود. برای احساس درد یک آستانه وجود دارد و این آستانه برای شروع یک ایمپالس عصبی (پتانسیل عمل)، به یک حداقل شدت تحریک نیاز دارد. آستانه درد را میتوان اندازه گیری کرد. این آستانه در افراد مختلف که از یک سیستم عصبی طبیعی برخوردارند، به نسبت یکسان است. جزو دوم درد، واکنش به درد است. واکنش به درد، یک پاسخ شخصی به ایمپالسهای عصبی است، زمانی که این ایمپالسها به مغز می رسد در، آن جا به عنوان درد تفسیر می شود. این جنبه از درد کاملاً پیچیده است.

آیا این حقیقت دارد که معالجه دندان همیشه دردناک است؟

دندان درد

خیر. به عنوان مثال اکثر مراقبتهای پیشگیری از پوسیدگی دندان با درد همراه نیست. اگر شما با دندانپزشک خود همکاری و در پیشگیری از بیماری های دندان، نقش خود را ایفا کنید، با مراقبتی صحیح پیشگیری هر نوع معالجه دندانی، حتی بطور بالقوه نیز دردی را به همراه نخواهد داشت. حتی، اگر نیاز باشد که شما دندان خود را پر کرده یا بکشید روش هایی وجود دارد که میتوان درد یا ناراحتیهای بالقوه را از بین برده یا به حداقل رساند. بی حس کننده موضعی با استفاده از یک محلول مسکن برای معالجه، به لثه و اطراف دندان تزریق می شود که استفاده از این روش درد عادی در معالجه دندان را از بین میبرد.

چرا ما بعضی مواقع در محل اتصال فکین درد احساس می کنیم؟

دندان درد

حرکت فک زیرین و عمل خرد کردن و جویدن غذا با عملکرد هماهنگ عضلات مربوط به جویدن، دندان ها و محل اتصال فک زیرین صورت میگیرد و این هماهنگی توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود. اگر هر عاملی، هماهنگی واحدهای این گروه را بر هم زند؛ به عنوان مثال اگر دندان بطور طبیعی وظیفه خود را انجام ندهد، الگوی انقباض عضلات تغییر میکند که شاید علت آن فشار وارده باشد، در این صورت است که درد در ناحیه اتصال فک زیرین احساس می شود. بر هم زدن این عمل هماهنگ ممکن است به طرق دیگری ظاهر شود؛ به عنوان مثال موقع بیدار شدن ممکن است در قسمتی از صورتتان احساس خستگی کنید که این با درجه معینی از درد همراه است و در بیشتر موارد میتوان اقداماتی برای تسکین درد انجام داد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.