مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

کشیدن دندان و جایگزین هایی برای دندان کشیده شده

0

کشیدن دندان به چه علت صورت میگیرد؟ بطور کلی دندان ها به دلیل بیماریهای مربوطه یا برای ایجاد فاصله بین دندان هایی که ازدحام زیاد وجود دارد کشیده می شوند. چنین، تشخیص داده شده است که دندان ها به دلیل پوسیدگی سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی از بین می روند که بعد از ان نوبت بیماریهای پریودنتال است که سبب از بین رفتن دندان ها می شود؛ اگر بچه ای یا نوجوانی تحت معالجه ارتودنسی قرار گیرد، برای تسهیل درامر معالجه الزاماً دندان های سالم او نیز کشیده شود. همچنین اگر بنا باشد که دندانی کشیده شود در مورد فاصله ای که ایجاد می شود ۴ نوع آزادی انتخاب وجود دارد: ۱) رهاکردن فاصله ایجاد شده. ۲) پر کردن فاصله بوسیله معالجه ارتودنسی.۳) استفاده از روکشیهای بین دندانی ۴) استفاده از ایمپلنت های دندانی.

کشیدن دندان

کشیدن دندان عقل

دندانهای عقل یعنی آسیابهای سوم معمولاً در اواخر دوره ؛ نوجوانی در دهان رویش مییابند. در بسیاری از موارد دندان های عقل نهفته بوده، پشت آسیاب جلویی گیر می کنند و باید خارج شوند. با مشاهده عکس رادیوگرافی میتوان فهمید که آیا موقعیت دندان در حال رویش صحیح است و اینکه آیا فضای کافی برای این دندان ها در قوس دندانی وجود دارد یا خیر. کشیدن دندان عقل لازم نیست. تمیز کردن و بهداشت این دندان مشکل است. باید در مسواک زدن آن ها به طور کامل دقت کرد.

چرا باید دندان دیگری جایگزین دندان کشیده شده شود؟

کشیدن دندان

دلايل زیادی برای این جانشینی وجود دارد که بعضی از آنها به قرار زیرند: ۱) ظاهر: روشن است که اگر شما دندان قدامی یا دندان آسیاب کوچک خود را از دست داده باشید می توانید دندان دیگری را به علت زیبایی بیشتر جانشین کنید. ۲) تکلم: فقدان بعضی دندان ها باعث مشکلات در تکلم می شود مانند نوک زبانی صحبت کردن. ۳) خوردن: جانشین کردن دندان، دیگر کار برد سادهای که دارد باعث می شود عمل خوردن به آسانی صورت گیرد. ۴) سلامت بافت ها و دندان های باقی مانده دیگر: دندانها ممکن است تکان خورده و بطور کج رویش داشته باشند که در این صورت باعث مشکلات پریودنتال می شوند. ۵) به علت تغییرات ذکر شده بالا در محل دندان، ممکن است بیمار در ناحیه پریودنتال درد احساس کند.

انواع مختلف دندان های مصنوعی کدام است؟

به گزارش مجله آسان دنت آن سری از دندان های مصنوعی که جانشین تمام دندان های فک هستند، دندان های مصنوعی کامل نامیده می شوند؛ ولی دندانهای دیگر را دندانهای نيمه کامل می نامند. این نوع دندانها معمولا از پلاستیک (مانند آکریل) یا از اسکلت فلزی (مانند کبالتکروم) ساخته می شوند؛ دندانپزشک با توجه به شرایط موجود تصمیم میگیرد که کدامیک از اینها می تواند بعد از کشیدن دندان برای شما مناسب باشد. زمان صرف شده برای این منظور به عوامل زیر بستگی دارد: ۱- قبل از اینکه یک دست دندان مصنوعی دلخواه ساخته شود، باید تمام مراحل آزمایشگاهی و کلینیکی مربوطه کامل شود که هریک از اینها وقت گیر بوده و با هم فرق دارند. ۲- هر موردی یک سری پیچیدگیهای گوناگون ویژه خود را داراست که بعضیها نسبت به دیگری پیچیدهتر است.

چه موقع باید پل دندانی (بریج) کار گذاشته شود؟

کشیدن دندان

پل های دندانی اغلب به موارد زیر محدود می شوند:۱- تعداد دندانهای از بین رفته کم باشد. ۲- دندانهایی که در دو طرف فاصله قرار گرفته اند محکم باشند. ۳- این دندان ها از سلامت محیط پریودنتال برخوردار باشند. یک دندانپزشک اول باید اطمینان حاصل کند که دندان ها تمیز بوده و شرایط لثه مساعد است. دندانهایی که روکش بین دندانی را نگه می دارند باید استحکام کافی داشته باشند تا  بتوانند از عهده این وظیفه برآیند. همچنین دندانپزشک، سایر دندان ها و لثه را ارزیابی میکند تا ببیند که آیا آنها احتمالاً در آینده نزدیک، به کشیدن یا جابجایی نیاز خواهند داشت یا خیر. این کار ممکن است بر تصمیم وی مبنی بر این که آیا یک روکش بین دندانی یا یک دست دندان مصنوعی نیمه کامل می تواند جانشین بهتری باشد، اثر خواهد گذاشت.

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.