مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بهداشت دندان کودکان از تولد تا 3 سالگی

0

مشاوره قبل از تولد بهترین زمان برای آغاز مشاوره والدین و پایه گذاری برنامه بهداشت دندان کودکان در واقع قبل از تولد آغاز میشود. بنابه دلایل مختلف، بهتر است پیشگیری را در این زمان شروع کنیم. زوجی که منتظر فرزند هستند، به خصوص اگر فرزند اولشان باشد، توصیه های پیشگیرانه مربوط به سلامت فرزندشان را بهتر از هر موقع دیگری می پذیرند. این پدر و مادر آینده کاملاً از نیاز فرزندشان به پرورش و وابستگی وی در امور بهداشتی آگاه می شوند. آنها بنابه غریزه طبیعی می خواهند بهترین چیزها را درحد توان خود برای فرزندشان فراهم نمایند. مشاوره بهداشتی والدین و بیان تأثیر آنها به عنوان الگوی کودک در فراگیری امور بهداشتی، باعث ارتقاء سطح بهداشت دهان هم در والدین و هم در کودک میگردد.

بهداشت دندان کودکان
بهداشت دندان کودکان (از تولد تا یک سالگی)

شروع برخی اعمال بهداشتی پایه در سال اول زندگی از اهمیت خاصی برخوردار است. همگان بر این باورند که با رویش اولین دندان شیری باید جهت برداشت پلاک میکروبی اقدام نماییم. برخی دندانپزشکان توصیه می کنند برای به وجود آوردن محیط دهانی سالم و کمک به رویش دندان ها بهتر است والدین قبل از رویش دندان، لثه ها را تمیز نمایند و ماساژ دهند که طبعاً باید توسط پدر یا مادر انجام شود. این کار را می توان با پیچاندن گاز مرطوب یا دستمال مرطوب دور انگشت پدر یا مادر و ماساژ ملایم دندان ها و لثه ها انجام داد. موقعیت کودک حین انجام این کار به صورتهای مختلفی می تواند باشد. خوابانیدن کودک روی یک دست و ماساژ دندان ها با دست دیگر می تواند ساده ترین راه باشد و کودک در این حال احساس امنیت بالایی می کند و این کار باید روزی یکبار انجام شود. آشناسازی با مسواک مرطوب و نرم در اندازه مخصوص کودک یا نوزاد، تنها در صورتی توصیه می شود که کاربرد مسواک برای والد راحت باشد. استفاده از انواع خمیردندان نه لازم است و نه توصیه می شود، زیرا خاصیت کف کنندگی آن باعث ناراحتی کودک و جلوگیری از مسواک زدن می شود.به دلیل آنکه احتمال بلع فلوراید وجود دارد، استفاده از پاک کننده لثه و دندان بدون فلوراید مفید خواهد بود.

اولین ملاقات کودک با دندانپزشک

بهداشت دندان کودکان

اولین ملاقات کودک با دندانپزشک باید در این سنین انجام شود. اکادمی دندانپزشکی اطفال امریکا توصیه میکند اولین ملاقات کودک با دندانپزشک تقریباً هنگام رویش اولین دندان و حداکثر تا ۱۲ ماهگی باشد. در مواقعی که کودک نیازهای دندانی خاصی دارد این جلسه می تواند زودتر باشد. اهداف متعددی از این جلسه دنبال میشود. مطمئناً ارایه دستورالعملهایی از کارهای بهداشتی ذکرشده به پدر ومادر لازم است. به علاوه، معاینه دندانی نوزاد، مروری بر وضعیت دریافت فلوراید و توصیه های تغذیه ای مربوط به پوسیدگی های شیردهی و شیرخواری از شیشه و سایر کارهای بهداشتی باید انجام شوند.همچنین این جلسات اولیه فرصتی برای آشنایی کودک با محیط مطب دندانپزشکی و کارکنان مطب است تا درمان های آینده دندانپزشکی وی با اضطراب کمتری همراه باشند.

بهداشت دندان کودکان ( ۱ تا ۳ سال)

بهداشت دندان کودکان

در این دوره، ارایه مسواک به عنوان وسیله ای در برداشت پلاک باید اگر قبلا انجام نشده، انجام شود. همچنین، در حدود دو سالگی استفاده از خمیردندان را میتوان شروع نمود. به دلیل ناتوانی این گروه سنی در تفا کردن و احتمال بلع فلوراید، باید خمیردندان را به اندازه نخود استفاده نمایند. بیشتر کودکان از تقلید از پدر و مادر خود حین مسواک زدن لذت می برند، ولی متاسفانه معمولا کودک به تنهایی نمیتواند برداشت کامل پلاک را انجام دهد. با وجود اینکه طفل باید برای مسواک زدن ابتدایی خود تشویق شود، والد همچنان اصلی ترین نقش را در کارهای بهداشتی کودک برعهده دارد. به طور کلی به کارگیری ابزارهای کمکی برای برداشت پلاک لازم نیست، با این حال نخ دندان را می توان استفاده نمود. بنابراین استفاده از نخ دندان به عنوان یک وسیله کمکی گاهی توصیه می شود.موقعیت کودک و والد نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. با وجود اینکه اکثر کودکان از مسواک زدن دندان های خود لذت می برند، بسیاری از آنها به شخص دیگری اجازه مسواک زدن دندان هایشان را نمی دهند. پوزیشن های متعددی می تواند توسط والد استفاده شود، اما پوزیشن دامان به دامان به یک والد اجازه میدهد حرکت کودک را کنترل کند در حالی که دیگری دندان ها را مسواک میزند.بازوها و پاهای کودک با دست و آرنج یک والد کنترل می شود. والدین باید این کار را در زمان مشخصی انجام دهند و تاجایی که ممکن است طفل خود را تشویق نمایند. برای خانواده های تک والدی، پوزیشن خاصی مورد نیاز است. در این موقعیت والد روی زمین می نشیند و پاهای خود را در مقابل کودک دراز می کند و کودک بین پاهای او قرار میگیرد. سر کودک بین رانهای والد قرار میگیرد در حالی که بازوها و پاهای او با پاهای والد کنترل می شود. این پوزیشن کمی ناراحت کننده است، اما در کودکانی که از مراقبتهای بهداشتی ممانعت میکنند، در بهداشت دندان کودکان کاملاً کارا می باشد.

 

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.