مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

پلاک دندان و وسایل پاک کردن آن در کودکان

0

روش های مکانیکی کنترل پلاک دندان بیش از سایر تکنیکهای برداشت پلاک مورد استقبال قرار گرفته است. مسواک زدن و نخ دندان، عناصر ضروری این روش ها هستند. داروها و مواد کمکی نیز مثل مواد آشکارکننده پلاک، دهانشویه ها و مسواک های زمان نیز در حذف مکانیکی پلاک دندان موثرند.مسواک زدن شایعترین روش برداشت پلاک در حفره دهان است. متغیرهای بسیاری در طراحی و ساخت مسواک دخالت دارند که شامل ماده سازنده موهای مسواک، طول و قطر هر فیبر، طول سرمسواک، فرم سرمسواک و تعداد و نحوه قرارگیری دسته های مو، زاویه سرمسواک نسبت به دسته آن و طرح دسته مسواک میباشد. به علاوه جلوه های بسیاری مثل رنگهای نئون یا شخصیتهای کارتونی معروف برای جذب خریداران هر مسواک طراحی می شود

پلاک دندان

نقش مسواک در کنترل پلاک دندان کودک

امروزه اکثر مسواک ها از جنس نایلون ساخته میشود موهای مسواک و سر آنرا مهمترین قسمت آن میدانند. طول موهای مسواک در تمام موارد حدود ۱۱ میلیمتر است. مسواک ها براساس قطر موهای خود به گروههای نرم، متوسط و سخت طبقه بندی می شوند. محدوده قطر موی مسواک برای گروه نرم بین ۰/۱۶ تا ۰/۲۲ میلیمتر، برای گروه متوسط ۰/۲۳ تا ۰/۲۹ میلیمتر و برای گروه سخت بزرگتر از ۰/۳۰ میلیمتر ذکر شده است. علاوه بر قطر موهای مسواک، انتهای موی مسواک نیز برای تعیین موثرترین شکل در برداشت پلاک مورد مطالعه قرار گرفته است. سه نوع انتهای موهای مسواک عبارتند از برش تیز، برجسته و برآمده و گرد. نوع گرد بهترین نوع است زیرا احتمال آزار بافتی لثه کمتر است. با این حال حتی نوع برشی تیز هم پس از مدتی گرد خواهد شد. مسواک نرم برای اکثر موارد در دندانپزشکی اطفال ارجح است زیر احتمال وقوع ترومای بافتی بر لثه کم است و قابلیت تمیز کردن بیشتری دارد. در ارزیابی بهترین سر و دسته مسواک برای اطفال،بهتر است از یک سرکوچکتر و دسته ضخیمتر استفاده شود تا ورود آن به حفره دهان آسانتر شود و طفل بهتر بتواند دسته را در دست خود نگه دارد.

نخ دندان در جلوگیری از پلاک دندان

با وجود آنکه مسواک زدن از شایعترین روش های مکانیکی لازم از تمام سطوح دندانی بردارد. به خصوص این وسیله در برداشت پلاک  بی تأثیر است و این بدان معنی است که تمیزکردن سطوح لای دندان باید جدا از مسواک زدن انجام شود. وسایل زیادی هستند که جهت برداشت پلاک از سطوح لای دندان پیشنهاد می شوند مانند مسواک های بین دندانی و نخ دندان، نگهدارنده نخ دندان و خلال دندان. از نظر مقبولیت برای بیماران نخ دندان طعم دار و مودم اندود شده، مؤثرترین نوع نخ دندان است. به علاوه بسیاری از والدین اظهار می کنند که انگشتانشان برای دهان طفل خیلی بزرگ است. در این موارد و نیز در مواردی که عدم مهارت والد یا طفل در استفاده از هر دو دست، استفاده نخ دندان با دست را محدود می کند، نگهدارنده نخ استفاده از سوپرفلاس و یا نخ دندان نخ کن در قرار دادن نخ دندان برای تمیز کردن سطوح لای دندان مفید خواهد بود. نخ کردن دندان برای این بیماران بسیار مشکل است، ولى برای حفظ سلامت دهانشان الزامی است.

کارایی مسواک برقی

پلاک دندان

استفاده از مسواک های برقی از دهه ۱۹۶۰ مورد توجه قرار گرفت. فلسفه استفاده از این مسواک ها این بود که بسیاری بیماران به علت ناتوانی در استفاده از دستشان نمیتوانستند پلاک دندان را خوب از سطح دندان خود پاک کنند. مسواک های برقی از طریق حرکات اتوماتیک سرمسواک نیاز به مهارت دست را کمتر کرده اند. با این وجود مطالعات اولیه درباره اثر مسواک برقی در حذف پلاک اثبات کرده که مسواک برقی در چنین بیمارانی بعد از مصرف طولانی در برداشت پلاک مؤثرتر از مسواک معمولی نبوده است. اگرچه در ابتدا پیشرفتهایی دیده شد، پس از مدتی سطح پاکسازی به دست آمده توسط مسواک های برقی به همان سطح مسواک های دستی کاهش یافت. به نظر می رسد نوظهوری مسواک برقی جدید در ابتدا باعث افزایش استفاده و بالطبع کنترل بهتر پلاک می شود استفاده از آخرین مدل مسواک های برقی مانند سونیکر به نظر مفیدتر از سایر مسواک ها میآید

خمیر دندان ها و نقش آن در کنترل پلاک دندان

پلاک دندان

خمیر دندان ها با مواد مختلف موجود در خود عملکردهای متنوعی در سلامت و بهداشت دهان دارند. آنها به واسطه وجود ساینده های موجود در خود به عنوان یک عامل بردارنده پلاک و تغییر رنگ دندانی عمل میکنند. طعم دهنده ها و رنگهای دلپذیر استفاده شده در آنها، مصرف این محصولات را بالا میبرد. با اضافه کردن پیروفسفات قابلیت کنترل تارتاررا نیز دارند. در نهایت خمیردندان ها به واسطه فلوراید و سایر عناصر خود قابلیت ضدپوسیدگی وضد افزایش حساسیت دندان را از خود نشان میدهند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.