مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

عادات دهانی کودکان و برطرف کردن آن

0

براکسیسم (دندان قروچه) از عادات دهانی کودکان ، حالت سایش یا به هم فشردن دندان هاست. ۱۵٪  از کودکان و نوجوانان تا حدی براکسیسم داشتند. چنین عادتی که معمولاً در هنگام شب اتفاق میافتد، اگر برای مدت طولانی ادامه یابد، میتواند منجر به سایش دندانهای شیری و دایمی شود. وقتی این عادت در دوره بزرگسالی ادامه مییابد، میتواند نتایجی همچون بیماری لثه ای یا اختلالات فکی به بار آورد. فشار عصب میتواند نقطه شروعی برای براکسیسم شود.در صورتی که دندان هادر اثر این عادت، ساییده شده باشند برای جلوگیری از سایش بیشتر، می توان شبها یک بایت پلیت از جنس پلاستیک که سطح دندان ها را میپوشاند، در دهان قرارداد.یک گارد دهان ممکن است، به غلبه بر این عادت کمک نماید.

عادات دهانی کودکان

مکیدن انگشت از عادات دهانی کودکان

تئوری های مختلف و مغایری علت مکیدن انگشت شست کودکان را بیان می کنند و به همان نسبت توصیه های مغایری نیز برای تصحیح آن وجود دارد. بسیاری از کودکان انگشت شست یا انگشتان دیگر خود را در دوره کوتاهی در نوزادی یا اوایل خردسالی می مکند. با وجودی که این عادت در ۲ سال اول زندگی طبیعی است، بسیاری از کودکان هرگز عادت مکیدن انگشت نداشته اند. باید به والدین تذکر داد که به طور مرتب این عادت را تحت نظر داشته باشند، ممکن است کودک عادت را ترک کند. اما در صورتی که شدت این عادت تغییری نکرد و یا زیاد شد و تغییرات زیانبار دندانی و اسکلتی مشاهده شد، ممکن است لازم باشد، برای اجتناب از مشکلات نامطلوب، اقدامات تصحیحی خاصی انجام شود. تغییرات دهانی و سطح دندان بیشتر در میان کودکانی که عادات مکیدن پستانک (مکیدن فیزیولوژیک یا معمولی) دارند بیشتر از کودکانی است که هیچ عادت مکیدنی ندارند.

عادات دهانی کودکان

کودکانی که از پستانک استفاده می کنند، به طور قابل توجهی بیشتر مستعد مشکلات دهان و دندانی هستند تا کودکان فاقد عادت مکیدن. بیشتر کودکان این عادت را پیش از رفتن به مدرسه ترک می کنند، اما برخی تا نوجوانی یا بزرگسالی به این عادت ادامه می دهند. صرفنظر از اثرات سوء این عادات دهانی کودکان بر دهان مکیدن انگشت از نظر اجتماعی کار پسندیده ای نیست؛ وقتی این عادت پایدار است و بیمار از نظر دهنی قادر به درک است که چرا عادت باید ترک شود، باید او را از این عادت بازداشت.اثر مکیدن بر استخوانها و قوسهای دندانی، که سطح دندان ها را تشکیل میدهند، به عوامل متعددی وابسته است، این عوامل عبارتند از تعداد دفعاتی که عادت انجام می شود، مدت زمانی که عادت به طول می انجامد،پیشرفت استخوان سازی، زمینه ژنتیکی و وضعیت سلامتی کودک.

ترک عادات دهانی کودکان

عادات دهانی کودکان

به گزارش مجله پزشکی آسان دنت این درمان تنها نیازمند یک وسیله یادآوری کننده است. اگر از وسیله ای استفاده می شود، نباید دردناک باشد؛ بلکه فقط باید به عنوان یک وسیله یادآوری کننده عمل نماید. یک نگهدارنده پارسیل متحرک با یک سری لوپ صاف که در دهان قرار می گیرد، به عنوان وسیله ای مؤثر، که کودک را در غلبه بر عادت یاری می کند، بکار می رود.از دستگاه بلوگراس به همراه یک برنامه تقویت مثبت برای ترک عادت مکیدن شست استفاده میشود. یک غلتک شش پهلوی اصلاح شده از جنس تفلون، که به زبان اجازه حرکت می دهد، ساخته می شود تا به دور یک سیم  استیل انداخته شود، این سیم به بندهای ارتودنسی از قبل فیت شده، که بر روی یک کست گچی نشانده شده اند، لحیم می شود.هنگامی که کودک آشکارا میخواهد عادت را ترک نماید، برخی از دندانپزشکان روش کاملا متفاوتی را بکار می برند. این روش عبارت است از همکاری والدین و رضایت آنها برای بی اعتنایی به عادت و عدم یادآوری به کودک، دندانپزشک در حین مکالمه خصوصی با بیمار، در مورد مشکل و اثر آن بحث می کند. از کودک تقاضا می شود که یک رکورد روزانه از دفعات مکیدن انگشت تهیه کند، هر هفته با دندانپزشک تماس بگیرد و گزارش پیشرفت در ترک این عادت را ارایه دهد. کاهش تعداد دفعات انجام عادت، گواه پیشرفت کودک است و نشان میدهد که کودک عادت را ترک خواهد کرد. نقش والدین در تصحیح یک عادت دهانی مهم است. اغلب والدین در مورد این عادت و اثرات احتمالی آن بیش از حد دلواپس هستند. این نگرانی والدین ممکن است منجر به سرزنش یا تنبیه کودک شود که اغلب سبب تنش و تمایل بیشتر برای انجام عادت می شود.

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.