مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی علل عفونت گوش و راه کاری هایی برای درمان

0

یکی از عفونت هایی که در تمام دنیا راج است ، عفونت گوش می باشد . فرقی نمی کند که شما در بهترین منطقه پاریس زندگی کنید یا اینکه در خرابه های اوگاندا ، این عفونت در هر جایی می تواند به سراغ شما بیاید اگر بی دقت باشید  و بعضی موارد را رعایت نکنید . عفونت گوش معمولا به خاطر باکتری ها و ویروس هایی ایجاد می شوند که به گوش میانی حمله می کنند . معمولا با تجمع مایعات در گوش میانی ، این عفونت بوجود می آید . ما دو نوع عفونت داریم ، عفونت حاد و عفونت مزمن . عفونت حاد معمولا کوتاه مدت ولی دردناک است و عفونت مزمن به صورت دوره ای بوجود می آید و شاید اصلا رفع هم نشود . عفونت های مزمن خطرناک تر هستند . در این قسمت از مجله اینترنتی نت سلامت  به بررسی دلایل عفونت گوش و روش های درمان آن می پردازیم .

عفونت گوش

عفونت گوش

علت های عفونت گوش

عفونت گوش زمانی بوجود می آید که مایعات در گوش میانی جمع شده باشند یا اینکه شیپور استاش مسدود یا ملتهب شده باشد . عوامل زیادی باعث می شوند که این التهاب بوجود بیایید که در زیر به مهمترین این عوامل اشاره می کنیم :

+ مخاط اضافی

+ سرما خوردگی

+ آلرژی

+ سیگار کشیدن

+ تغییر فشار هوا

+ عفونت‌های سینوسی

+ عفونت و تورم آدنوئید یا همان لوزه سوم

عفونت گوش

چه عواملی خطر ابتلا به عفونت را بیشتر می کنند ؟

معمولا کودکان و نوزادان بیشتر از بقیه این خطر تهدیدشان می کند . به این دلیل که شیپور استاش در این رده سنی کوتاه تر و باریک تر است . همچنین نوزادانی که از شیشه شیر استفاده می کنند و از پستان مادر شیر نمی خورند نیز احتمال بیشتری دارد به این عفونت مبتلا بشوند .  افرادی که به تازگی دچار عفونت شده اند باید بیشتر از بقیه احتیاط کنند چون که باز هم احتمال دارد به این عفونت مبتلا بشوند . دیگر عوامل را هم می توانید در زیر مشاهده کنید :

+ قرارگیری در معرض دود سیگار

+ کودکانی که از پستانک استفاده می کنند

+ تغییرات آب و هوایی

+ تغییرات ارتفاع

عفونت گوش

علائم عفونت گوش

مهم ترین علائم این نوع عفونت ، این موارد هستند :

+ درد یا احساس گزگز در داخل گوش

+ ناشنوایی

+ احساس فشار پی در پی در گوش

+ ترشحات چرک‌مانند از گوش

باید دقت کنید که این عوامل می توانند در یک گوش باشند یا اینکه در دو گوش بوجود بیایند . شاید بعضی از آنها مقطعی باشند و بعضی پایدار .همچنین باید بدانید که این عوامل در عفونت های حاد قابلیت تشخیص بیشتری دارند تا عفونت های مزمن .

عفونت گوش

روش های درمان این عفونت

خوشبختانه در بسیاری از موارد عفونت های خفیف گوش به صورت خود به خود خوب می شوند و نیاز نیست که پزشک مراجعه کنید . با این حال استفاده از این روش ها می توانید روند بهبود را تسریع ببخشید :

+ کمپرس گرم به‌وسیله‌ی حوله

+ استفاده از قطره‌‌‌های گوش

+ استفاده از داروی سودواِفِدرین

+ استفاده از مسکن هایی مانند ، ایبوپروفن یا استامینوفن

به هیچ وجه از دارو های دیگر که پزشک آن ها را تجویز نکرده است استفاده نکنید . شاید در موارد خاصی دکتر به شما آنتی بیوتیک بدهد . مصرف این دارو ها را نیز به هیچ وجه بدون دستور دکتر قطع نکنید . در موارد بسیاری اندکی ، این عفونت ها با تجویز دارو درمان نمی شود که در آن صورت باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید . پزشکان با استفاده از لوله هایی چرک ها و مایعات جمع شده در گوش شما را تخلیه می کنند .

عفونت گوش

چگونه از این عفونت ها جلوگیری کنیم ؟

برای اینکه به این عفونت دچار نشوید ، بهتر است به توصیه های زیر عمل کنید :

+ دست ها را به صورت مرتب بشورید

+ در معرض مستقیم دود سیگار قرار نگیرید

+ برای نوزادان از پستانک استفاده نکنید

+ در محیط های خیلی شلوغ حضور پیدا نکنید

+ سعی کنید نوزاد خود را با سینه شیر بدهید نه با شیشه شیر

+ انجام به‌‌موقع واکسیناسیون

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.