مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی علل ایجاد زانو درد و روش درمان

0

احتمالا بعد از خواندن عنوان با خود می گویید این مطلبی است که باید سالمندان بخوانند . در گذشته باور بر این بود که با افزایش سن افراد به زانو درد دچار می شوند ولی امروزه این درد در میان همه گروه های سنی شایع شده است . البته طبق تحقیقاتی که انجام شده است خانوم ها معمولا 2 برابر بیشتر از آقایان به زانو درد دچار می شوند . معمولا افرادی که به این مشکل دچار می شوند با خم کردن زانوی خود درد زیادی را تحمل می کنند . اساسا این درد ها می توانند به صورت سفتی و خشکی زانو ایجاد بشوند . علل ایجاد زانو درد ، بحث مفصلی است ولی ما در این مقاله از مجله آسان دنت به معرفی شایع ترین علل ایجاد زانو درد می پردازیم .

علل ایجاد زانو درد

علل ایجاد زانو درد

آسیب دیدن رباط زانو

یکی از بدترین مشکلاتی که می تواند برای زانو اتفاق بیفتد ، آسیب وارد شدن به رباط می باشد . رباط بخشی از بدن است که استخوان های ران را به استخوان های ساق شما متصل می کنند . معمولا این آسیب بیشتر در میان ورزشکاران رخ می دهد . حتما شما با مصدومیت ناشی از پارگی رباط صلیبی آشنا هستید و می دانید چه درمان طولانی نیز دارد . رایج ترین آسیب های رباط ها به سه بخش  رباط صلیبی قدامی ،  رباط صلیبی خلفی و رباط طرفی داخلی تقسیم می شوند . برای درمان این مشکل حتما باید عمل جراحی کنید .

علل ایجاد زانو درد

پاره شدن غضروف زانو

یکی دیگر از رایج ترین علل ایجاد زانو درد پاره شدن غضروف می باشد که بسیار نیز دردناک است .غضروف یک بافت نیمه‌سخت و درعین‌حال انعطلاف پذیر است و انتهای استخوان ها را می پوشاند . غضروف دارای دو بخضی به اسم مینیسک است . به احتمال شما عبارت پارگی مینیسک را زیاد شنیده اید . برای درمان این معضل نیز حتما باید زانوی خود را با تیغ جراحی بسپارید . دوره درمان و نقاهت پارگی مینیسک از پارگی رباط کمتر است .

علل ایجاد زانو درد

آرتروز زانو

آرتروز شایع ترین دلیل برای درد زانو است که متاسفانه یکی از بیماری های دژنراتیو مزمن می باشد . آرتروز باعث تورم و سفتی زانو می شود و شما نمی توان زانوی خود را جرکت بدهید . سه نوع آرتروز وجود دارد : آرتریت روماتوئید ، آرترید پس از ضربه و استئوآرتریت . در این قسمت به بررسی هر سه نوع آرتروز می پردازیم .

آرتریت روماتوئید زانو

این بیماری متاسفانه یکی از بیماری های خود ایمنی محسوب می شود . در این بیماری بافت های اطراف مفصل متورم می شوند و به ضخامت آن ها می انجامد . این التهابات معمولا منجر به از دست رفتن و آسیب وارد کردن به غضروف می شود .

آرتریت پس از ضربه

همان طور که از اسمش پیدا است ، این مشکل بعد از اینکه ضربه شدید به زانوی شما وارد شود ایجاد می شود . معمولا این مشکل بعد از پارگی صلیب یا شکستگی های زانو ایجاد می شوند و با تورم و اتهاب باعث می شوند که شما نتوانید زانوی خود را به راحتی حرکت بدهید .

استئوآرتریت زانو

در میان تمام انواع آرتروز ، استوآرتریت شایع ترین نوع می باشد که معمولا با بالا رفتن سن و فرسایش غضروف ها اتفاق می افتد . این بیماری معمولا در سنین 50 سالگی به بالا اتفاق می افتد و باعث تورم زانو و محدودت در حرکت می شوند که درد زیادی را نیز ایجاد می کند . علت های زیادی برای بروز این بیماری وجود دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از : سن، وزن، ژنتیک، آسیب‌های قبلی، عفونت‌ها و بیماری‌هایی مانند تومور یا نقرس. استئوآرتریت در اثر آسیب‌های ورزشی و فرسایش و پارگی ناشی از فعالیت بدنی در مشاغلی مانند کار در کارخانه‌جات و ساختمان‌سازی .

علل ایجاد زانو درد

درمان زانو درد هایی آرتروزی

تنها نوع از آرتروز که به جراحی نیاز دارد ، استئوآرتریت می باشد . در بقیه موارد شما می تواند با کاهش وزن ، انجام نرمش های مناسب ، استفاده از مسکن ها و دارو های غیر التهابی از پیشرفت آرتروز بکاهید .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.