مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه که باید از عوارض آنتی بیوتیک ها دانست

0

آنتی بوتیک ها جزو رایج ترین دارو هایی هستند که بیماران از انها استفاده می کنند . همان طور که از اسم این دارو ها مشخص است ، برای مقابله با عفونت های میکروبی و باکتری ها از این دارو ها استفاده می شود . از جمله شایع ترین بیماری هایی که با این بیماری ها درمان می شوند ، برونشیت ، ذالت الریه و عفونت مثانه هستند . البته لازم به ذکر است که باید عوارض آنتی بیوتیک ها را نیز در نظر گرفت . مصرف این دارو ها برای مردان و زنان عوارض یکسانی دارند . در این قسمت از مجله پزشکی آسان دنت به بررسی و معرفی رایج ترین عوارض آنتی بیوتیک ها می پردازیم .

عوارض آنتی بیوتیک ها

عوارض آنتی بیوتیک ها

تب

یکی از رایج ترین عوارض آنتی بیوتیک ها ، تب می باشد . معمولا تب بعد از مصرف دارو هایی مثل :  بتالاکتام، سفالکسین، مینوسیکلین و سولفونامیدها بوجود می آیند . البته این تب خود به خود از بین می رود ولی اگر تب شما بیشتر از 1 روز طول کشید ، می توانید با مشورت گرفتن از پزشک خود ، از دارو های تب بری که در داروخانه ها پیدا می شوند و نیازی به نسخه ندارند، استفاده کنید .

حساس شدن به روشنایی

بعد از مصرف بعضی دارو ها مثل تتراسایکلین ، ممکن است که پوست شما نسبت به نور آفتابی حساسیت پیدا کند و به را حتی دچار آفتاب سوختگی بشوید . همچنین در بعضی از موارد این دارو ها میتوانند باعث شوند چشم شما در مقابل نو حساس شوند . توصیه ما به شما این است که قبل از بیرون رفتن از کرم هیا ضد آفتاب و از تجهیزاتی مثل عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید .

عوارض آنتی بیوتیک ها

مشکلات معدوی

تعداد زیادی از آنتی بیوتیک ها هستند که می توانند منجر به بیماری ها و مشکلات گوارش شوند . از جمله این دارو ها می توان به :  سفالوسپورین‌ها، ماکرولیدها، پنی‌سیلین‌ها و فلوروکینولون‌ها اشاره کرد . این مشکلات گوارش معمولا به صورت : استفراغ ، اسهال ، گرفتگی عضلات و دل درد خودشان را نشان می دهند . بهتر است برای جلوگیری از این مشکلات این آنتی بوتیک ها را با معده پر و بعد از غذا مصرف کرد .

ایجاد تغییر رنگ در دندان ها

معمولا این مشکل در کودکان زیر 8 سال و خانوم های باردار پی می آید و با استفاده از داروهایی مثل تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین ، این تغییر رنگ ایجاد می شود . بهتر از پزشک خود بخواهید که به جای این دارو ها برای شما یک نسخه جایگزین تجویز کند .

سندروم استیون جانسون

در موارد نادری استفاده از دارو های بتا‌لاکتام و سولفامتوکسازول باعث می شود که شما به این بیماری دچار شوید . البته همان طور که اشاره کردیم ، این بیماری بسیار نادر است . این سندروم باعث می شود که شما در پوست خود دچار تورم و کهیر شوید . در ابتدا علائم این بیماری مانند سرماخوردگی است ولی به تدریج تغییرانی در پوست شما ایجاد می شود . به محض مشاهده این تغییران باید به پزشک مراجعه کنید .

عوارض آنتی بیوتیک ها

مشکلات قلبی

استفاده از آنتی بوتیک هایی مثل سیپروفلوکساسین یا اریترومایسین باعث بروز مشکلاتی قلبی همانند فشار خون پایین و کاهش ضربان قلب می شود . اگر شما دچار بیماری های قلبی هستید نباید از این دارو ها استفاده کنید . افراد عادی هم در موارد بسیار مادری ممکن است دچار این مشکلات بشوند .

تِندونیتیز

این عارضه به معنی آسیب رسیدن به تاندون های بدن می باشد . کسانی که از دارو های آنتی بیوتیکی مثل سیپروفلوکساسین استفاده می کنند ، ممکن است به این بیماری دچار شوند . همه افراد در خطر این عارضه هستند . اگر بعد از مصرف این دارو متوجه درد در تاندون های خود شدید ، هر چه سریعتر به دکتر مراجعه کنید .

عوارض آنتی بیوتیک ها

تشنج

اگر چه این مشکل بیشتر برای کسانی اتفاق می افتد که سابقه صرع یا تشنج دارند ولی با این حال این احتمال وجود دارد که افراد معمولی نیز با مصرف سیپروفلوکساسین، ایمی‌پنم یا آنتی بیوتیک هایی  مثل : سفکسیم و سفالکسین به این مشکل دچار شوند .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.