مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

نسخه هایی مفید از خواص درخت کاج

0

در این مطلب از سایت آسان دنت از نظر طب سنتی به بررسی خواص درخت کاج و پیش زمینه ای از خصوصیات درخت کاج می پردازیم.همراهان گرامی با ما در ادامه مطلب همراه باشید.درخت کاج انواع و اقسامی دارد که کاج چتری، کاج جنگلی، کاج دریایی و کاج سیلوستر از آن جمله است.

 

اطلاعاتی از درخت کاج

درخت کاج

کاج دریایی درخت قشنگی است که گاهی ارتفاع آن به چهل متر می رسد و سر آن مخروطی شکل است و از تنهٔ آن رزین خارج می شود. شاخه هایی از تنه می جوشد و بالا می آید که رنگ آن خاکستری قرمز رنگ است و برگهای آن به شکل سوزن و در تمام فصول سال همیشه سرسبز است. گلهای کاج در اردیبهشت ماه ظاهر می شود و به شکل آویزه که در فرانسه به آن شاتون میگویند و تا خرداد ماه دوام می آورد. گلهای نر کاج بیضی شکل و زرد رنگ است و در سر شاخه های جوان ظاهر می شود و گلهای ماده کاج که قرمز رنگ یا زرد رنگ است.

میوهٔ درخت کاج به شکل فرفرهای که طول آن از سیزده تا بیست سانتیمتر می رسد به وجود می آید که رنگ قرمز تندی است و رفته رفته رنگ قهوه ای به خود میگیرد. انواع کاج در زمینهای سیلیس دار می روید و در ایران تقریباً در تمام کشور کشت آن رواج دارد. قسمتهای قابل بهره گیری درخت کاج در طب، جوانه های شکوفه دار ان است که به رنگ قرمز قهوه ای است و در بهار شکفته می شود و شما باید آن را بچینید و در سبدی بگذارید و در جایی که خیلی گرم باشد برگهای کاج را که به شکل سوزن است و همیشه سبز است، در هر  سال می توانید بچینید و خشک کنید

 

خواص درخت کاج از نظر اطبا قدیم

درخت کاج

بهترین طرز خشک کردن برگهای سبز درخت کاج در کوره است که خیلی زود و سریع خشک می شود.درخت کاج را قدیمی ها می شناختند. بقراط حکیم، رزین کاج را در مورد سینه پهلو، برونشیت توام با سینه پهلو، عفونتهای نزله ای ریه ها و گلو که ایجاد سرفه و احتقان خون میکند دستور می داد و تجویز می کرد. ابوعلی سینا پزشک معروف ایرانی در کتابهای طبی خود کاج را برای خشک کردن زخمهای ریه تجویز می کرد. شاخه های شکوفه دار درخت کاج اثر تقویت کننده و ضد عفونی کننده دارد و این در اثر اسانس و رزینی است که عموماً درخت کاج دارند. شما باید در مواردی که مبتلا به آسم، برونشیت، گلودرد، اختلالات عصبی، اختلالات کلیه ها و مثانه شده اید جوشاندهٔ آن را مصرف کنید. استعمال خارجی جوشاندهٔ کاج به صوربت حمام و کمپرسی برای درمان امراض پوستی، درد اعصاب، درد رماتیسم مفید است و به علاوه در رفع خستگی مؤثر است.

 

نسخه هایی از درخت کاج

درخت کاج

برای درمان آسم با درخت کاج بهتر است  بیست تا چهل گرم جوانه های گلدار کاج را که خشک کرده اید در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا یک دقیقه بجوشد، بعد آن را از روی آتش بردارید و پانزده دقیقه دم کنید، سپس صاف کرده و یک فنجان از این جوشانده صبح و یک فنجان از آن را شب بنوشید مدتی که به این کار ادامه دادید خواهید دید بحران آسم در شما برطرف شده است.

 

درمان برونشیت با درخت کاج 

درخت کاج

چهل گرم جوانه های گلدار خشک درخت کاج را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و یک دقیقه بجوشد، بعد آن را پانزده دقیقه دم کنید و از صافی بگذرانید و روزی دو بار صبح و شب هر باریک فنجان از آن را بنوشید. جوشاندهٔ جوانه های گلدار کاج سرفه های برونشیتی را درمان کرده و تب را قطع می کند.

 

درمان گلودرد با درخت کاج را امتحان کنید

درخت کاج

انواع گلودرد ، آنژین، ورم لوزتین و ورم حنجره با جوشاندهٔ جوانه های گلدار کاج معالجه می شود. طرز تهیه و مقدار مصرف آن این است که باید بیست تا چهل گرم جوانهٔ گلدار کاج را که خشک شده باشد در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و یک دقیقه بجوشد، بعد پانزده دقیقه آن را دم کنید و سپس صاف کرده و هر روز دو بار و هر بار یک فنجان صبح و شب بنوشید.

 

درمان اختلالات عصبی و دوای بی خوابی درخت کاج است

درخت کاج

جوشاندهٔ جوانه های گلدار کاج به ترتیبی که طرز تهیه و مقدار مصرف آن را در مورد گلودرد توضیح دادیم برای رفع بی خوابی بسیار مؤثر است. همین جوشانده را در مورد تشنج، خستگی عصبی، لرزش دست و تپش قلب و همچنین غم و اندوه مصرف کنید و نتایج مؤثر آن را در

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.