مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی علل خواب رفتن دست و روش های درمان

0

یکی از مشکلاتی که همه ما به ان دچار شده ایم ، خواب رفتن دست می باشد . بعد از اینکه صبح از خواب بیدار می شویم حس می کنیم که دستمان بی حس شده است . اساسا خواب رفتگی به احساس کرختگی و سوزن سوزن شدن در اندام گفته می شود . این پدیده هیچ خطری ندارد و همان طور که تجربه کرده اید بعد از گذشت چند دقیقه دست شما به حالت طبیعی خود باز می گردد . اگر خواب رفتگی دست شما بیش از حد معینی ( 10 دقیقه ) طول بکشد ، می تواند یکی از علائم سندرم تونل کارپال  باشد و شما بهتر است به پزشک مراجعه کنید . علل خواب رفتن دست بسیار زیاد هستند ولی ما اینجا در مجله آسان دنت به بررسی مهم ترین علل خواب رفتن دست و روش های درمان آن اشاره می کنیم .

علل خواب رفتن دست

علل خواب رفتن دست

معمولا کار های ساده ای مثل خوابیدن بر روی یک دست ، یا تکیه دادن به دست خود برای مدت طولانی باعث بروز چنین مشکلی می شوند . دلیل علمی این قضیه این است که شما با فشار وارد کردن به قسمتی از دست خود از خون رسانی به آن جلوگیری می کند و به همین دلیل است که احساس کرختی و سوزش می کنید .  اگر به این مشکل دچار شدید کافی است که فشار را از روی دست خود به آرامی بردارید تا دستتان به حالت طبیعی بازگردد . در این قسمت به بعضی از علل خواب رفتن دست اشاره می کنیم که نشانه های مشکلات جدی تری هستند :

فقر ویتامین ب

یکی از حیایت ترین موادی که بدن برای بقا نیاز دارد ، ویتامین ب می باشد . تمام انواع این ویتامین برای سلامت سلول ها ضروری هستند و باید در طول روز مقدار خاصی از این ویتامین را دریافت کنند . کسانی که به هر شرایطی نمی توانند ویتامین ب مورد نظر خود را دریافت کنند ، به کرار دچار خواب رفتگی اعضای بدن می شوند . افرادی که بیشتر به این عراضه دچار می شوند ، سالمندان ، کسانی که رژیم گیاه خواری دارند و بیمارنی که کم خونی دارند هستند .

علل خواب رفتن دست

تجمع مایعات

تجمع مایعات به دلایل مختفلی در بدن ایجاد می شوند که از مهم ترین انها می توان به مصرف بیش از اندازه نمک یا تغییر هورمونی دوران قاعدگی نام برد . اما به هر دلیلی که این تجمع مایعات رخ بدهد ، باعث می شود که خون رسانی به قسمت هایی از بدن مختل شود و در نتیجه در آن بخش احساس خواب رفتگی را تجربه کنید .

سندرم تونل کارپال

همان طور که در بالا تر اشاره کردیم ، یکی از خطراتی که خواب رفتگی بیش از حد می تواند به ما معرفی کند ، سندرم تونل کارپال است . در این بیماری عصب میانی دست شما دچار آسیب شده است و باعث می شود که فشار زیادی به دست شما وارد شود و به کرار دچار به خواب رفتگی شوید . معمولا کسانی که از شغل هایی مثل تایپ کردن یا شغل هایی که به دست زیاد مربوط است استفاده می کنند ، به این بیماری دچار می شوند .

روش درمان خواب رفتگی دست

خوشبختانه در 90 درصد موارد نیازی به درمان نیست و کافی است تنها فشار را از روی دست خود بردارید تا خواب رفتگی پایان بیابد . همچنین شما می توانید با استفاده از ماساژ و کمپرس سرد ، درد و ورم این مشکل را تسکین دهید . اگر هم به بیماری هایی مثل سندرم تونل کارپال دچار هستید باید از مچ بند استفاده کنید تا عصب میانی دست شما به تدریج التیام پیدا کند .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.