مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با خواص شگفت انگیز درخت هلو

0

هلو یکی از خوشمزه ترین میوه ها است که در ایران نیز درخت هلو موجود است. در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما از خصوصیات این درخت و موارد استفاده دارویی از خواص هلو صحبت می کنیم.همراهان عزیز امیدوارم در این مطلب نیز مارا همراهی کنید و اطلاعات مفیدی به دست آورید.

خصوصیات درخت هلو را بشناسید

درخت هلو

چون منشأ اصلی این درخت ایران بوده و از ایران به کشورهای دیگر رفته و کشت شده است به همین علت نام ایرانی آن تاکنون محفوظ مانده و با اندک تغییری باز هم مفهوم اولی و اصلی خود را حفظ کرده است. همهٔ ما درخت هلو را دیده ایم و می شناسیم، هنگامی که اولین روزهای بهار ظاهر می شود این درخت چتری از گلهای صورتی بر خود میکشد و وقتی تابستان می آید میوه های قشنگ و رسیده درخت هلو از لابه لای شاخه و برگها نظر بینندگان را به خود جلب می کند. اگر شما در جایی هستید که دسترسی به درخت هلو دارید باید در اول بهار شاخه های جوان آن را ببرید و پوست آن را بکنید و خشک کنید. گلهای آن را وقتی غنچه است و باز نشده، بچینید، و برگهای سبز درخت را در اواسط تابستان جمع کنید. پوست، گلهای غنچه ای و برگهای سبز درخت هلو را در سایه در جایی خشک که هوا عبور کند با دقت خشک کنید و هروقت احتیاج داشتید مورد استعمال و مصرف قرار دهید.

 

خواص درخت هلو از نظر اطبا قدیم

درخت هلو
هلو را قدیمی ها بخوبی می شناخته اند. طبق تاریخ  و اسنادی که در دست داریم چینیها ان را دو هزار و دویست سال قبل از در چین می کاشته اند. جالینوس حکیم، از میوهٔ درخت هلو بخوبی یاد کرده است، وقتی صفحات تاریخ گذشته را برای بررسی تاریخچهٔ هلو ورق مى زنیم به قرون وسطا که رسیدیم می بینیم خواص طبی آن بخوبی شناخته شده و اطبا قرون وسطا مصرف و استعمال آن را تجویز و توصیه می کردند. سنت هیلد گراد، مصرف میوه های هلو را برای دفع بوی بد دهان توصیه می کرد و عقیده داشت هلو سنگینی گوش را برطرف می کند، هستهٔ هلو
داروی کرم کش است و برای سردرد و بند آمدن ادرار نیز مؤثر است.

درخت هلو
خواص طبی درخت هلو تمام قسمتهای درخت هلو دارای آمیگدالین و اسید بوریک است. گلها و برگهای درخت هلو، لینت آور، ادرارآور، کرم کش و آرام کننده است. پوست شاخه های درخت هلو اثر قاطعی در معالجهٔ تب دارد میوهٔ درخت . آن که همان هلوست، مغذی، خنک و نرم کننده است.
شما جوشاندهٔ پوست شاخه های درخت هلو را برای درمان تب، برگها و گلهای درخت هلو را در مورد یبوست، سیاه سرفه، نفریت (ورم چرکی کلیه ها) و اختلالات کلیوی مصرف خواهید کرد. دم کردهٔ برگ و گل درخت هلو برای جوش صورت جرب و همچنین دفع کرم مصرف می شود.

 

نسخه هایی درمانی از درخت هلو

اگر مبتلا به قولنج کلیه شده اید پانزده تا سی گرم گل خشک هلو یا دو تا سه گرم گلهای تازهٔ هلو یا پنجاه تا شصت گرم برگ خشک درخت هلو را در یک لیتر آب خیلی جوش به مدت دوازده دقیقه دم کنید، و بعد آن را از پارچهٔ نازکی عبور دهید تا صاف شود و با عسل شیرین کنید و هر روز در فاصلهٔ غذاهای اصلی دو تا سه فنجان از آن را بنوشید تا قولنج کلیه شما رفع شود. پیشنهاد می شود که این روش را حتما امتحان کنید.

 

درمان یبوست با گل و برگ درخت هلو

درخت هلو

دم کردهٔ گل یا برگ هلو ملین خوبی است و کسانی که یبوست دارند با آن معالجه می شوند. طرز تهیه و مقدار مصرف آن در مورد یبوست برای اشخاص بزرگسال این است که پانزده تا سی گرم گل خشک یا دو تا سه گرم گلهای تازه و یا پنجاه تا شصت گرم برگ خشک درخت هلو را در یک لیتر آب خیلی جوش مدت دوازده دقیقه دم کنند، و بعد آن را صاف کرده و شیرین کنند و هر روز در فاصله غذا دو تا سه فنجان از آن بنوشند. طرز تهیهٔ دم کردهٔ گل و برگ درخت هلو برای بچه ها به این ترتیب است؛ پنجاه گرم گل خشک هلو را در نیم لیتر آب جوش بریزید و ده دقیقه دم کنید، بعد آن را صاف کرده و هم وزن آن به آن عسل یا شکر اضافه کنید و ظرف محتوای آن را در یک بن ماری بگذارید آنقدر بپزد که شربت غلیظ و یکسانی از آن به وجود آید. و هر روز به بچه ها یک یا دو قاشق از این شربت را بخورانید تا یبوست و خشکی مزاج آنها برطرف شود.

 

منبع :http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.