مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی مهم ترین خواص کیوی و تاثیرات آن بر بدن

0

کیوی میوه ای است که برای اولین بار از نیوزلند به بقیه کشور ها صادر شده است . اساسا اسم این میوه نیز از پرنده ای گرفته شده است که بومی نیوزلند می باشد و شباهت زیادی به میوه کیوی دارد و اسمش نیز کیوی است . این میوه یکی از 10 میوه پر مصرف در دنیا می باشد که دارای خواص بی نظیری است . دانشمندان همواره در حال تحقیق بروی خواص کیوی هستند . این میوه در میان مرکبات یکی از میوه هایی است که دارای بیشترین ویتامین سی می باشد . شاید باورش سخت باشد ولی مواد مغذی موجود در کیوی 8 برابر بیشتر از مواد مغذی سیب می باشد  در این قسمت از مجله آسان دنت به بررسی مهم ترین خواص کیوی می پردازیم .

خواص کیوی

خواص کیوی

جلوگیری از نفخ شکم

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که کیوی دارای آنزیمی به نام آکتینیدین می باشد . این آنزیم نقش زیادی در هشم پروتئین های حیوانی دارد . این آنزیم 8 برابر زودتر از سایر آنزیم ها می توانید این پروتئین ها را هضم کند . اگر شما بعد از خوردن مواد غذایی مثل گوشت قرمز ، تخم مرغ و محصولات بدنی دچار نفخ شکم می شوید ، می توانید با استفاده از کیوی به عنوان دسر به سرعت این غذاها را هضم کنید و از این مشکل گوارشی جلوگیری کنید .

جلوگیری از یبوست

یکی از مهم ترین خواص کیوی ، کمک به جلوگیری از یبوست می باشد . کیوی دارای مقادیر زیادی فیبر است . این فیبر ها در دوسته غیر محلول در آب ( سلولز  ) و فیبر های محلول در آب ( پکتین ) دسته بندی می شوند . این فیبر ها فرایند هضم و دفع غذا را راحت تر می کنند . فیبر های محلول در آب باعث می شوند که مدفوع در لوله های گوارشی راحت تر عبور کند و از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند . اگر شما نیز از بیماری یبوست رنج می برید بهتر است از کیوی استفاده منید .

رفع بی خوابی

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که شب ها در خوابیدن دچار مشکل هستید و نمی توانید به راحتی به خواب فرو بروید ، بهتر است از کیوی استفاده کنید . دانشمندان در تایوان ثابت کرده اند که مصرف یک عدد کیوی 2 ساعت قبل از خواب باعث می شود که شما دیگر به بی خوابی دچار نشوید و به راحتی به خواب بروید . خوردن کیوی نه تنها باعث می شود شما به راحتی بخوابید ، بلکه کیفیت خواب را نیز افزایش می دهد و از بیدار شدن های گاه و بی گاه در طول شب نیز جلوگیری می کند .

خواص کیوی

پیشگری از سرطان

یکی از مهم ترین خواص کیوی برای بدن پیشگری از سرطان می باشد . همان طور که می دانید کیوی دارای مقادیر زیادی ویتامین سی می باشد که این ویتامین ها می توانند جلوی اکسیده شدن سلول ها را بگیرند و نگذارند که به سلول های سرطانی تبدیل شوند . یکی دیگر از موادی که در کیوی وجود دارد و خاصیت ضد سرطانی دارد ، اسیدهای فنول است . این اسید ها می توانند مانع تولید نیتروزامین ها شوند . این مواد یکی از عوامل سرطان زا در بدن هستند .

دیگر خواص کیوی

+ افزایش توان جنسی

+ رفع بوی بد دهان

+ کاهش وزن

+ کاهش فشار خون

+ درمان سرماخوردگی

+ جلوگیری از ریزش مو

خواص کیوی

مواد موجود در 100 گرم کیوی

+ کالری                 42

+ پروتئین               0.8 گرم

+ چربی                0.4 گرم

+ فیبر                  2.1 گرم

+ ویتامین سی      64 میلی گرم

+ ویتامین آ           3 میکروگرم

+ آهن                 0.2 میلی گرم

+ پتاسیم            252 میلی گرم

+ فولات              17 میکروگرم

منبع : www.asandent.com

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.