مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

دلایل کاهش پروبیوتیک ها در بدن انسان

0

زمانی که انسان متولد می شود، روده ها، عاری از هر گونه میکروارگانیزم ها هستند، ولی بعد از تولد، انواعی از باکتریهای مفید و مضر در روده ها مشاهده می شوند. اگر چنانکه نوزاد از شیر مادر تغذیه شده باشد، بین روزهای چهارم و هفتم بعد از تولد، این چنین نوزادها برنده هستند، چون تعداد باکتری های مفید یا پروبیوتیک ها در روده آنها زیاد می شود. در این مطلب از سایت آسان دنت از پروبیوتیک ها و خواص پروبیوتیک ها صحبت می کنیم.

 

پروبیوتیک ها و خواص پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها عواملی هستند که به رشد و تکثیر باکتریهای مفید درون رودهها کمک می کنند. بخاطر همین مسأله است که دانشمندان در بررسی های خود دریافته اند، یکی از علل اصلی، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند با مقایسه با نوزادانی که از شیرخشک تغذیه نموده اند، سالم ترند و خیلی به ندرت به عفونت رودهای و یا بیماری های دیگر مبتلا می شوند و به اضافه باکتریهای مفید ۹۰ درصد محیط روده را تحت کنترل خود دارند. ضمناً باکتری های مفید، به نوبه ی خود، ترشحات و محصولات جانبی خاصی از خود تولید می کنند که آنها نیز به صورت سدی در برابر رشد میکروارگانیزمهای بیماریزا موانعی ایجاد می کنند.

در بحث  پروبیوتیک ها بد نیست بدانید که انسان زمانی که سالم است در حقیقت بیش از یکصد تریلیون میکروارگانیزم از حدود ۶۰۰ گونه ی مختلف در داخل روده اش در حال رشد و نمو می باشند و از نظر هضم و جذب مواد غذایی کمک می کنند. البته با افزایش سن از میزان میکروارگانیزمهای مفید کم می شود.

 

دلایل کاهش پروبیوتیک ها و خواص پروبیوتیک ها در بدن

پروبیوتیک ها

۱- با گذشت زمان فعالیت باکتریهای مفید به علت پیر شدن کمتر می شود. ۲- از اینکه PH محیط روده در اثر بالا رفت سن تغییر می کند، پایه ی رشد و نمو باکتری های مفید کمتر می شود و میدان و محیط برای رشد ونمو میکرو ارگانیزمهای مضر مساعد میگردد، ویروسها و قارچهای مضمبر، انواع بیماریها را سبب میشوند. ۳- مصرف کلر در ضد عفونی آب آشامیدنی ضمن اینکه باکتریهای مضر را از بین میبرند، برای مجموعه ی باکتریهای مفیدی که در رودهها فعالیت می کنند، نیز تخریب ایجاد می کنند. – افرادی که به علل بیماریها از شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده میکنند، باعث تخریب میکروارگانیزمهای مفید روده ها می شود. ۵- استفاده از گوشت و چربی موجب تشدید رشد باکتریهای مضر می شوند، چون رژیم غذایی گوشت و چربی مدت بیشتری در رودهها می مانند و محیط را آماده ی رشد باکتریهای فسادزای می کنند. ۹- تنش های عصبی، سیگار، الکل، محیط روده را برای رشد و نمو میکروارگانیزمهای مضر آماده می کنند. ۷- بیماری یبوست نیز یکی از علل رشد باکتریهای مضر میباشد، در یبوست از اینکه مواد غذایی مدت بیشتری در معده و روده می مانند، در نتیجه رشد و تکثیر میکروارگانیزمهای مضر را سبب می شوند.  ۸- در زمان بیماری اگر از آنتی بیوتیک استفاده کرده باشید، باید بدانید که آنتی بیوتیکها، هر دو نوع باکتریها، چه مفید و چه مضر، را از بین خواهد برد و محیط را برای رشد و نمو میکروارگانیزمهای مضر مقاوم تر، مساعدتر خواهد کرد.

در حالتی که محیط روده، محیط مناسبی باشد با بیشتر ارگانیسم های مضر مبارزه خواهد کرد و باکتریهای مضر هیچگونه توانایی رشد و نمو را نخواهند داشت و بدن همیشه سالم خواهد بود.

فواید یک محیط روده ای بهینه شده از نظر پروبیوتیک ها ی اصلاح شد

پروبیوتیک ها

۱. کاهش کلسترول خون ۲. تقویت دستگاه ایمنی بدن ۳. بهبود سلامتی و ظاهری پوست 4. تغذیه مناسب تر به دلیل بهبود عمل جذب و تولید ویتامین های گروه B در بدن ۵. پیشگیری و اصلاح یبوست، اسهال، التهاب روده ای 6. محافظت در برابر مسمومیت غذایی و زخم معده V. پیشگیری از سرطان ۸. محافظت در برابر عدم تحمل لاکتوز شیر و عدم تحمل کازئین آن ۹. محافظت در برابر عفونتهای مخمری مهبل ۱۰. مصرف یک مکمل پروبیوتیک های خوب، از ملزومات مورد نیاز برای بالا بردن خط مبنای سلامتی انسان می باشد. بطور خلاصه باید گفت که سلامتی انسان و نجات از بیماری ها بدون میکروارگانیزمهای مفید یا پرو بیوتیک ها که در طول محیط روده، رشد و نمو می کنند، امکان نخواهد داشت.

برای اینکه این میکروارگانیزمها به مجموعه ی اعمال هظسم، جذب ویتامین ها و هورمونها و آنزیمها کمک می کنند و کلیه باکتریهای مضر را از بدن بیرون می کنند و اجازه ی انباشته شدن آنها را نمی دهند. یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات های پیچیده، نظیر میوه جات، غلات و سبزیجات، موجب گسترش رشد و نمو بعضی باکتریهای مفید در روده ها می شود. باید گفت که نوشیدن آب کلر زده شده یا خوردن گوشت یا محصولات لبنی تهیه شده از دام هایی که به آنها آنتی بیوتیک داده می شود، تمام برنامه های مصرف مکمل های پروبیوتیکی را با شکست کامل مواجه می کند.

 

منبع :http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.