مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی خواص شلغم و تاثیرات مثبت آن بر روی بدن

0

چیزی که ما در ایران به عنوان شلغم می شناسیم ، تنها بخشی از این گیاه می باشد . در واقع ما تنها به ریشه متورم این گیاه ، شلغم می گوییم . شلغم که از خانواده شب بو ها می باشد ، دارای خواص زیادی می باشد و در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود . آندره پیرا  یکی از معروف ترین طبیبان رومی که در دوره سزار زندگی می کرده است ، شلغم را به عنوان مهم ترین گیاهی که در ایتالیا وجود داشته است ، معرفی می کند . و در باب خواص شلغم و تاثیرات مثبت آن مطالب زیادی نوشته است . نه تنها ریشه شلغم دارای خواص بی نظیری است ، بلکه خواص شلغم در ساقه و برگ آن نیز نهفته هستند . اگر هنوز اطلاعات کافی از خواص شلغم ندارید و از آن در رژیم خود استفاده نمی کنید ، با ما در مجله پزشکی آسان دنت همراه باشید تا با خواص شلغم و تاثیرات مثبت آن بر روی بدن آشنا شوید .

خواص شلغم و تاثیرات مثبت آن

خواص شلغم و تاثیرات مثبت آن

درمان سرماخوردگی

مسلما مهم ترین خاصیت شلغم درمان سرما خوردگی نیست ، اما معروف ترین آنها است و به همین علت است که این مورد را در ابتدا اورده ایم . یکی از مهم ترین خاصیت های این ماده غذایی ، آنتی اکسیدان های  بسیار آن می باشد . به همین علت است که این ماده به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته می شود . برای اینکه سرما خوردگی ما درمان پیدا کند باید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم تا گلبول های سفید بتوانند با ویروس ها و علائم بیماری زا مبارزه کنند و آنها را از بین ببرند . شلغم به مانند دوپینگ برای گلبول های سفید می باشد . شما می توانید هم شلغم را به صورت بخور استفاده کنید و هم می توانید آن را بخورید .

پیشگیری از سرطان

در شلفم ماده ای به نام  گلوکوزینولات وجود دارد که تحقیقات نشان داده است که این ماده در سم زدایی کبد بسیار موثر است و از تبدیل شدن سلول های کبد به سلول های سرطانی جلوگیری می کند و حتی در درمان تومور ها نیز می تواند موثر باشد . علاوه بر این همان طور که در بالا گفتیم ، شلغم دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که این آنتی اکسیدان ها از اکسیده شدن سلول های بدن جلوگیری می کنند و به این ترتیب از تبدیل شدن آنها به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند .

کاهش کلسترول

کمک به سلامت قلب و کاهش کلسترول

شلغم یکی از بهترین ماده هایی است که خاصیت صد التهابی دارند و از التهاب اندام های درونی همچون قلب جلوگیری می کنند . همچنین شلغم می تواند کلسترول بد خون را از بین ببرد . این کلسترول ها با ذخیره شدن در رگ ها در خون رسانی خلل ایجاد می کنند و وقتی که خون به مقدار کافی به قلب نرسد ، سکته ها و حمله های قلبی رخ می دهد .

کمک به گوارش

یکی از مهم ترنی منابع دریافت فیبر برای بدن ، شلغم می باشد . فیبر ها به ما کمک می کنند تا فرایند گوارش بهتر و آسان تر انجام شود . همان طور که در بالا اشاره کردیم ، شلغم دارای ماده ای به نام گلوکوزینولات است . این ماده می تواند به باکتری های مفید معده که هلیکوباکتر پیلوری هستند ، کمک کنند . این باکتری ها در فرایند هضم بسیار موثر هستند . همچنین فیبر موجود در شلغم باعث می شود که حرکت مدفوع در لوله های گوارشی راحت تر انجام شود و از ابتلای شما به یبوست جلوگیری می کتد .

کاهش کلسترول

تقویت قوای جنسی

از دیربار از شلغم به عنوان یک کحرک جنسی یاد می شده است . حکیم ابوعلی سینا در یادداشت های خود برای کسانی که مشکل عدم باروری داشتند ، تخم شلغم تجویز می کرده است . تخم شلغم به مراتب از خود شلغم خاصیت بیشتری در ضمینه باروری دارد . همچنین از این تخ می توان برای افرایش منی ، زود انزالی و تقویت تخمک ها و آلت تناسلی در مردان استفاده کرد .

سایر خواص شلغم

+ کاهش وزن

+ بهبود اختلالت خواب

+ تقویت استخوان ها

+ برطرف کردن خونریزی و خستگی ها

+ تقویت پوست در برابر بیماری های همچون جذام

+ اشتها آور

+ کمک به بینایی و جلوگیری از ابتلا به شب کوری

+ از بین بردن سنگ های گلیه و مثانه

کاهش کلسترول

مواد مغذی موجود در 100 گرم شلغم

+ انرژی                                        28 کیلوکالری

+ ویتامین سی                              21 میلی گرم

+ویتامین آ                                     2 یکای بین‌المللی

+ ویتامین بی 6                             0.400 میلی گرم

+ کربوهیدرات                                6.43 گرم

+ پروتئین                                     0.90 گرم

+ چربی                                      0.10 گرم

+ کلسترول                                 0 میلی گرم

+ فیبر                                        1.8 گرم

+ ویتامین کا                               0.1 میکرو گرم

+ سدیم                                    39 میلی گرم

+ پتاسیم                                   15 میلی گرم

+ منیزیم                                   233 میلی گرم

+ اهن                                      11 میلی گرم

+ مس                                     0.085 میلی گرم

+ کلسیوم                                30 میلی گرم

امیدوارم از مطلب خواص شلغم و تاثیرات مثبت آن استفاده کافی را برده باشید .

 

منبع : www.asandent.com

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.