مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با اثر گیاهان دارویی در امراض

0

گیاهان دارویی و طبقه بندی آنها بر پایه ی اثر گیاهان بر بیماری ها و قدمت استفاده از گیاهان دارویی به هزاران سال پیش باز میگردد. درمان گران طب سنتی چینی قرن ها، برای بیماران خود نسخه های گیاهی بر اثر گیاهان تجویز می کردند و اغلب نیز نتایج شگفت انگیزی می گرفتند. باید توجه کرد که محصولات گیاهی با آنکه صددرصد طبیعی هستند، به این معنا نیست که بطور قطع و یقین باید در مورد معالجه ی بیماری ها مؤثر باشند. در این مطلب از سایت آسان دنت با ما همراه باشید.

 

اثر گیاهان در بیماری ها

اثر گیاهان

وقتی در مصرف گیاهان دارویی شناختی از خاصیت، کیفیت و طبع آنها اطلاعاتی نداشته باشید و یا از طبع و مزاج بیمار نیز آگهی نباشد اثر گیاهان در بیماریها ممکن است با مشکل ایجاد شود . در مصرف گیاهان دارویی وقتی خود درمانی شود، مضرات داروهای گیاهی از مضرات داروهای شیمیایی، بیشتر خواهد بود. بیشتر داروهای شیمیایی از همین داروهای گیاهی گرفته شده اند. در مصرف گیاهان دارویی، باید از پزشک متخصص داروهای گیاهی راهنمایی های لازم در مورد اثر گیاهان را گرفت. آنچه که از تاریخ مکتوب بشر در دست است، نشان می دهد که داروها و ترکیبات گیاهی بی شماری که توسط انسان استفاده می شوند، در افراد مختلف، درجات موفقیت متفاوتی دارند. نام بردن توضیح دادن همه ی این گیاهان دارویی، ان قدر زیاد است که اشاره به همه ی انها چندین کتاب به خود اختصاص خواهد داد. در اینجا به توضیح مختصر طبقه بندی گیاهان دارویی براساسی اثر گیاهان بسنده می کنیم

 

مواردی از اثر گیاهان

اثر گیاهان

اثر گیاهان تلخ: از گیاهان دارویی می باشند که روی عملکرد معده، مخصوصا در موقع بی اشتهایی تأثیر دارند. بعضی از آنها را قبل از غذا مصرف می کنند، مانند قنطور یون صغیر، شبدرابی، سنبل ختایی طبی، درمنه قصب الذیره. اثر گیاهان ضد التهاب: این گیاهان دارویی برای درمان زخمها و کوفتگی ها به کار می روند و ورم را کاهش می دهند و بازسازی بافتهای آسیب دیده را تسریع می کنند. برگ و ریشه ی گزنه کاهنده ی التهاب پروستات می باشد. بابونه و اکلیل کوهی، جراحتها را التیام می دهند. خزه، اثر ضد تورم در مجاری ادراری دارد. نرگس، ضمن التیام زخمها، بیماری های پوستی را درمان می کند. رزمارینوس، در مصارف خارجی ضد روماتیسم. توت فرنگی، برای جوش صورت مفید است. خانواده نعنائیان، گیاه مسواک، شیرین بیان.

اثر گیاهان داروهای منقبض کننده: این داروها روی پوست و یا مخاط با تشکیل رسوبات سخت همراه با بافت پروتئینی اثر می گذارد. آنها آب موجود در بافتها را گرفته و یا خشک کردن آنها، اثر ضد تورمی دارند. بیشتر این ترکیبات تانن ها میباشند. این گروه شامل مورد، غافث، هوفاریقون، مریم گلی، انجبار، گوش خر، گل مینا، تره تیزک، سنفیتون، پوست درخت بلوط، بید، ریشه بابا آدم، گلسنگ، درخت گردو، توت روباه، هفت بند، اویشن، دم شیر، زوفا میباشد. اثر گیاهان مدر: این گیاهان ادرار اورند و برای ناراحتیهای مجاری ادرار مفید میباشند، ضمناً خاصیت ضد عفونی کنندگی نیز دارند و در مشکلات کلیوی و شب ادراری می توان از انها استفاده کرد.   گیاهان معرق: گیاهای هستند که عمل تعریق را آسان تر میکنند، مانند آقطی، بید گیاه، بنفشه وحشی، ریشه بابا آدم، شاهتره، تیول یا زیرفون، برگ انگور فرنگی، گل ماهور، تره تیزک.  اثر گیاهان ضد نفخ: این گیاهان اثر خوبی در دفع گازهای معده و تشنج عضلات شکم و انقباضات دردناک دارند و موجب کم شدن فشار درد باعث توقف تخمیر باکتریهای مضر میشوند مانند گیاهان رازیانه، نعناع، بابونه، انیسون، سرو کوهی، برگ مریم گلی، زیره، زوفا، اکلیل کوهی، دارچین، شوید، مرزه (برگ)، برگ کاکوتی.

 

آشنایی با برخی اثر گیاهان دارویی

اثر گیاهان
گیاهان خلط آور و لعاب دار: این گیاهان دارای لعاب های گیاهی هستند که ایجاد خلط را تسهیل می کنند و تورم منطقه ای را که قسمت ورودی نای را احاطه نموده است با تسکین سرفه، کاهش می دهند. بعضی از این گیاهان علاوه بر لعاب، محتوی اسانس های روغنی هستند، مانند پنیرک، گل ماهور، ختمی و بارهنگ. اثر گیاهان خلط آور و محرک: این گیاهان شامل رازیانه، برگ نعناع، پونه، سوسن بری می باشند که دارای مواد فراری می باشند که از طریق دستگاه تنفس دفع شده و مخاط را تحریک کرده، عمل خلط اوری و دفع را اسان تر می کنند و باعث شل شدن عضلات تنفسی، که در حالت انقباض باشند نیز می شوند. گیاهان مسهل صفرا: این گیاهان شامل کنکر کوهی، زنجبیل سامی، فراسیون سفید، مامیران، گل قاصد، پوست درختچه زرشک، آویشن معمولی، بومادران میباشند. این گیاهان کار تولید صفرا را در داخل کبد و همچنین کار دفع صفرا از طریق مجراهای صفرا وی را تسهیل می کنند. در درمان ورم کیسه صفرا و مجاری آن نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اثر گیاهان شیر آور: ترشح شیر را آسانتر می کنند مانند رازیانه، انیسون سبز و شنبلیله یافت می شوند. گیاهان ضد فشار خــون: این گیاهان شامل سنبل الطیب، یولاف، زنگ چاودار، سیر، اکلیل الملک، سرخ ولیک و رازک و … می باشند. این گیاهان فشار خون را پایین می آورند.
 گیاهان ضد انگلی: این گیاهان عبارتند از: پیاز، قازیاغی، هویج، شاهتره، زبان در قفا، سرخس نر، کدو، انزروت، آنقوزه، درمنه ترکی که علیه انگل های روده مصرف میشوند.  اثر گیاهان ضد دیابت: این گیاهان در درمان دیابت مورد استفاده قرار میگیرند، مانند: لوبیا، مورد صحرایی، گیاه بابا آدم، قنطریون صغیر، درمنه و … میباشند.  گیاهان ضد استفراغ: گیاهانی که موجب کاهش حرکت دودی شدید و زیاده از حد معده می شوند عبارتند از: دانه های یولاف، جوشاندهی جو، آب برنج، چای چینی مؤثرند. برای کودکان از اب هویج و سیب رنده شده، انجبار، بلوط، گل محمدی، مریم گلی، توت فرنگی، مورد استفاده قرار می گیرند.  گیاهان ضد سرفه: این گیاهان در واقع گیاهان خلط آور و آرام کنندهی سرفه می باشند. مانند: پرسیاوشان، ختمی، پنیرک، گیاه سعال یا پای خر، بارهنگ، به دانه، شیرین بیان.

 گیاهان ضد تومور: این گیاهان شامل: دارو اش، نیلوفر آبی مخصوصاً نیلوفر مناطق حاره و الکالوئیدهای پروانش، آفتاب پرست، گریب فروت، جو، یولاف، حنظل و نوعی تاجریزی، گیاهان دارویی مؤثر بر اعصاب مرکزی: چای، قهوه، شاه دانه، بهار نارنج، بادرنجبویه، گل ساعتی، جوز هندی، برنجاسف، شقایق، علف چای، سنبل الطیب، اسطو خودوس، اسفند، بلادون، بذر البنج، زعفران. گیاهان ضد میگرن و سردردهای عصبی: رازیانه، بادرنجبویه، هوفاریقون، مریم گلی، گل بنفشه، برگ بید. گیاهان مؤثر بر رفع حساسیت: مریم گلی، بنفشه، سیر، گل ختمی.

 

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.