مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

تاثیرات بازی های کامپیوتری بر هوش

0

بازی های کامپیوتری از سال 1923 برای عموم عرضه شدند ، اما در کشور ما کمتر از ده سال می شود که این بازی ها به یک اپیدمی و موضوع تبدیل شده اند . همیشه پدر و مادر ها در مورد اینکه فرزندانشان بیش از اندازه وقت خود را رو به روی کنسول های بازی تلف می کنند ، شکایت دارند . آنها ادعا می کنند که بازی های کامپیوتری تاثیرات منفی در نتایج درس های کودکان و نوجوانان می گذارند . یا اینکه این بازی ها باعث می شوند تا چشمان فرزندان ما ضعیف شوند . البته که با جرات می توان گفت ، بدترین و تنها ضرری که این بازی ها دارند و از نظر علمی ثابت شده اند همین مورد است . در این مطلب از روانشناسی به بررسی تاثیرات بازی های کامپیوتری بر روی هوش می پردازیم .

تاثیرات

تاثیرات بازی های کامپیوتری بر هوش

 

بازی های کامپیوتری و محرک های مغز

اگر می خواهیم بازو ها و دستان خود را قوی کنیم ، باید دمبل بزنیم . اگر می خواهیم پا های خود را قوی کنیم باید بدویم . حال اگر بخواهیم مغز خود را قوی کنیم باید چه کار کنیم ؟ کتاب بخوانیم ؟ باور غلطی که در میان مردم رخنه کرده است ، تاثیر کتاب خوانی بر روی مغز می باشد . شاید کتاب خواند باعث شود که اطلاعات شما بالا برود ولی دلیل نمی شود که بر روی هوش شما نیز تاثیر بگذارد . در سال 2015 آزمایشی در ایالت نبراسکا انجام شد و از کودکان یک مدرسه خواسته شد تا به چند سوال تست هوش جواب بدهند . در ابتدا تصور می شود که بچه هایی که درس بهتری دارند راحت تر بتوانند سوالات را پاسخ بدهند ولی در کمال تعجب تنها 20 درصد از کسانی که نمرات A داشتند توانستند به سوالات جواب درست بدهند . اما از کسانی که تمام سوال ها را درست جواب داده بودند ، 70 درصد به بازی های کامپیوتری علاقه داشته اند و روزی چند ساعت به بازی می پرداختند . در واقع عملکرد بازی های کامپیوتری به این طریق است که مغز را وادار به تمرکز و تجزیه و تحلیل می کند . وقتی کودک در حال بازی کردن است باید در آن واحد به چند چیز مختلف فکر کند و مدام در حال تجزیه تحلیل باشند . و از آنجایی که مغز در دوران کودکی و نوجوانی در حال پیشرفت است ، این تجزیه و تحلیل ها تاثیرات بسیاری در تقویت هوش کودک شما دارند .

بازی های کامپیوتری

 

کدام بازی ها موثر تر هستند ؟

بر خلاف باور عموم که فکر می کنند بازی های معمایی بیشترین تاثیر را دارند ، بازی های اکشن هستند که در صدر این لیست قرار می گیرند . در بازی های اکشن ، بازیکن باید درگیر چندین مسئله مختلف باشد و مدام در مغزش به محاسبات بپردازد و از آنجا که فرصت زیادی ندارد باید سریع عمل کند . در بازی های معمایی تنها چالشی که شما با آن رو به رو هستید حل کردن معما است که در بالا بردن قدرت استنتاج کودک تاثیر می گذارد . در میان دیگر بازی ها هم می توان به بازی فوتبال اشاره کرد که قدرت تجزیه تحلیل را بالا می برند ولی با این حال از هیجان و امکانات کافی برای به چالش کشیدن همه قسمت های مغز برخوردار نیستند . بازی های استراتژیک نیز به بالابردن قدرت مدیریت در کودکان کمک شایانی می کنند .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.